Elementary Faculty & Staff
Office  573-276-5794 opt.2

Administration/Staff

Kent Luke
- Principal
Josh Blaylock - Assistant Principal
Betty Caldwell - Secretary
Melissa O'Neal- Secretary
Rebecca Vipperman - Counselor
Heather Bedwell - Counselor/504 Coordinator
Marla Swindell - Academic Coordinator

Kindergarten

Hope Pickard
Dana Cook
Cheryl Vent

1st Grade

Sarah Samons

Rushaye Halford
Amanda Sage

Carol Smith

2nd Grade

Carie Fowler
Amy Duckworth

Jayme Harris
Amy Kerperien
 

3rd Grade

Angela Rodgers
Stephanie Bristow
Rebecca Arnold

Belinda Birrer
 

4th Grade

Crystal Slaughter
Chastity Beaird
Robin Shelton
Vivian Stone

5th Grade

Misty Thomas
Kasey Sparks
Jordan Mathews
Diana Wilkerson

6th Grade

Candi Simpson
Stephanie Pattillo
Jackie Pearson
Terry Minderman

Librarian
Mary Lentz

Physical Education
Andrea Loafman

Art & Music

Sarah Jones
- Music
Whitney Smith
- Art
Matt Filer - Music

Special Services
Mary Jo Cook
- EMH
Tisha Earnheart- Speech Pathologist
Tisha Lampley
- OH
Shiela Richards - LD
Carmen Winders - LDD
Jennifer Sokolova
- LD
Tina Duckett
- Speech/Language

Parents As Teachers (PAT)

Patti Phelps
Gwen Holloway
Traci Wilson
Annie Stout
Teresa Brown-Secretary

Title I Reading
Sara Smith
Debbie Darnell
Vicki Hammack
 



 

 

JH / HS Faculty & Staff
Office  573-276-5794 opt.1

Administration/Staff
Jeri Kay Hardy - Principal
Robert Ison - Assistant Principal
Rewa Harris - Secretary
Amanda Blaylock- Secretary
Elana Ison - High School Counselor
Sgt. James Phelps - School Resource Officer

English Department
Heather Berger
Nikki Johnson
Amber Hendrix
Angela French

Fine Arts
Selene Jones - Spanish
Matt Filer - Band, Chorus
Brenda Pinkley -Choir
Yevgeny Sokolov - Art

Health/PE Department
Joel Wyatt
Jon Smith
Mary Howell
Tim Harmon
Andrew Halford
John Smith

History Department
Kevin Collier
James Arnold
Melissa Shoemate

Math Department
Judy Bruyette
Shellena Stone
Mike Vipperman
Andy Matthews

Practical Arts
Mary Ann Kuper
Andrew Halford
Janice Winters

Science Department
Gina Burris
Lyman Huckeby
Brian Vent
Mark Pickard
Michelle Smart

Special Services
Tish Lampley - LD
Teresa Denney - BD
Cathy Rose - EMH
Robert Miller - LD
Diann Williams - EMH

Agriculture Sciences
Darin Case

Library/Yearbook
Driah Rhodes

Malden In-School Suspension
Linda Hartle

Andrew Halford

Malden Alternative School
Bart McAtee
Jan Blume
 


Early Childhood Faculty & Staff
ECSE/COOP Office  573-276-5794 opt.3

Administration/Staff
Jackie Cohen - Director, Special Services
Heather Bedwell - Counselor
Jodie Noe - SDAC Coordinator/Secretary


Early Childhood Special Education
Traci Wilson

Preschool
Laura Belcher
Regina Schaffer

Anna Stout

Millie Dauck

ECSE Speech Implementer

Melanie Durham

ECSE Teacher

Tabitha Cohen

 

 

 

 

 

 

Administration/Staff
Board of Education
Teachers
Non-Certified Staff
Staff Mail
School Calendar
Lunch Menus
Programs & Services
Media Center/Library
Sports
Extracurricular
Announcements/News
Employment         Opportunities
Educational Links
School Resource Links
Home

Email Malden Schools